Do oblasti vzduchotechniky spadá rozmanitá škála zařízení, která tvoří více či méně složité systémy. K propojení dochází zejména v oborech vytápění, vzduchotechniky a klimatizace. Rozhodně se vyplatí zadat projekt kvalifikovanému odborníkovi, který bude spolupracovat i s odborníky s dalších odvětví.

 

Základní účel vzduchotechniky spočívá v zajišťování příznivých podmínek pro pobyt a práci člověka ve vnitřních prostorách budovy. Bezpodmínečně se s takovým zařízením setkáváme u objektů, ve kterých se nachází místnosti bez možnosti přímého větrání (obchody, nemocnice,…). V takových podmínkách je třeba zajistit tepelnou pohodu, odvádění škodlivin a přivádění čerstvého vzduchu. Tyto faktory jsou pro člověka nezbytné a klíčovým způsobem ovlivňují nejen zdraví, ale i pracovní nasazení a produktivitu práce.


Vzduchotechnika se netýká pouze velkých budov, ale postupně proniká i do českých domácností.
Tvoří nezbytnou součást krytých bazénů a domácích saun, toalet, koupelen i kuchyní. Např. v krytých bazénech zajišťuje vytápění a odvod vlhkosti, čímž chrání prostředí před vznikem nežádoucích plísní.


V panelových domech najdou své využití kvalitní digestoře. Máme-li v bytě nebo na chatě krb, můžeme využít vzduchotechnické potrubí pro rozvod horkého vzduchu do horních pater.